Вести

Денеска се одиграа и преостанатите пет натпревари од 13 коло во Првата лига, во дербито на Стадионот Ѓорче Петров без голови ремизираа екипите на Македонија ЃП и Шкупи (0:0). Најмногу голови имаше на теренот во Струмица каде што Беласица и Работнички одиграа нерешено со резултат 2:2. Домаќините поведоа со голот… The post 1МФЛ: Мируваа мрежите во Ѓорче Петров, Шкендија до бод во финишот! appeared first on Слободен печат. 1МФЛ: Мируваа мрежите во Ѓорче Петров, Шкендија до бод во финишот! was… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, денеска ја оцени за „нагласено детска” изјавата на неговата германска колешка, Анегрет Крамп-Каренбауер, дека „со Русија треба да се разговара од позиција на сила”. Говорејќи на 75-годишнината од големата победа во Втората светска војна, Шојгу потсети дека годинава во Црно море е пронајден бродот… The post Шојгу: Германската министерка за одбрана зборува како да е во основно училиште appeared first on Слободен печат. Шојгу: Германската министерка за одбрана зборува како да е во основно… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кражби и тешки кражби во цркви на подрачјето на Охрид и Дебарца, на 27 ноември 2020 година, во селото Ботун, приведен е Т.Б.(50) од Штип. Т.Б. е осомничен за извршена тешка кражба во црквата „Св.Илија” во с.Велгошти, охридско и во црквата „Св.Никола”… The post Приведен крадец што крадел во цркви во Охридско appeared first on Слободен печат. Приведен крадец што крадел во цркви во Охридско was first posted on ноември 29, 2020… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Првиот човек на унгарскиот литературен музеј Петофи со седиште во Будимпешта Сзилард Деметер предизвика силни критики поради неговиот текст во кој го поврзува американскиот милијардер, филантропот Џорџ Сорос со нацистичкиот геноциден режим на Адолф Хитлер. „Сорос е либерален фирер кој ја претвори Европа во гасна комора“, напиша Деметер во коментар за интернет порталот origo.hu кој е близок до унгарската влада. Американскиот еврејски комититет во Централна Европа го осуди коментарот и го нарече ужасен. Инаку Сорос е роден во Унгарија и… Прочитај повеќе
Министерката Ирена Стефоска на почетокот од своето обраќање на јавноста се осврна на приоритетите, на проектите и на политиките на Министерството за култура за 2021 година и истакна дека покрај сите предизвици – заштитата на културното наследство, поддршката на идеите и креативноста кај младите и ЕУ-интеграциите остануваат врвни приоритети, кои… The post Министерство за култура: Предлог-буџетот за културата во 2021 година е реален и граѓански appeared first on Слободен печат. Министерство за култура: Предлог-буџетот за културата во 2021 година е… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Американската Амбасада во земјава денеска на Твитер се огласи во врска со писмото, кое помошникот државен секретар за европски и евроазиски прашања во Стејт Департментот Филип Рикер го испрати до премиерот Зоран Заев. Рикер во писмото ја повтори поддршката на САД за евроинтегративните процеси на Северна Македонија, а до Скопје… The post Амбасадата на САД на Твитер објави дел од писмото на Рикер до Заев appeared first on Слободен печат. Амбасадата на САД на Твитер објави дел од писмото на… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Двајца жители на Дебар на главната улица во градот се испокарале и се истепале за што заработиле соодветна пријава за нарушување на јавниот ред и мир. – Вчера околу 11 часот, пред угостителски објект лоциран на улицата „8 Септември” во Дебар, нарушен е јавниот ред и мир со вербална расправија… The post Дебрани со расправија и тепачка го нарушиле јавниот ред и мир appeared first on Слободен печат. Дебрани со расправија и тепачка го нарушиле јавниот ред и мир was… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Книгата е своевидна збирка на радио-интервјуа реализирани на брановите на Македонското радио – Радио Скопје по повод деведесетгодишнината од смртта на, според многумина, најзнаменитиот Македонец на 20 век, Крсте Петков Мисирков, основоположник и кодификатор на македонскиот литературен јазик и правопис и на автохтоноста на македонската национална свест, револуционер и бескомпромисен… The post Нова книга: „Крсте Петков Мисирков – македонскиот меѓник“ од публицистот Свето Стаменов appeared first on Слободен печат. Нова книга: „Крсте Петков Мисирков – македонскиот меѓник“ од публицистот Свето… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Поранешниот министер за земјоделие и пратеник Љупчо Димовски реагираше на социјалните мрежи дека бистата на великанот Мирче Ацев во Алејата на народните херои во „Паркот на револуцијата“ во прилеп е лепена со селотејп, наместо да биде санирана како што треба по неодамнешното вандализирање.„Бедно: Бистата на Мирче Ацев во Прилеп излепена со селотеј Ќе реагираат ли бopците кои го поддржyвaa СДСМирче Ацев е еден од најголемите народни херои од Народно ослободителната и антифашистичка борба, а неговата биста во Алејата на Народните херои… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Source: Faktor.mk
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 469 лица сомнителни и потврдени за Ковид -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, соопшти Министерството за здравство. Во последното деноноќие, посочуваат, на интерните клиники имало вкупно 21… The post Изминатите 24 часа хоспитализирани 44 нови пациенти во ковид центрите во Скопје appeared first on Слободен печат. Изминатите 24 часа хоспитализирани 44 нови пациенти во ковид центрите во… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Потпретседателката на СДСМ Радмила Шекеринска заедно со кандидатот за градоначалник за Општина Штип, Сашко Николов посетија неколку населби и остварија средби со граѓаните согласно протоколите. Шекеринска истакна дека денеска е да ја даде поддршката на Николов, но и ги повика граѓаните да ја искористат шансата на 13 декември и да… The post ВИДЕО| Шекеринска: Гласот за Николов е глас за поддршка за грижа кон Штип appeared first on Слободен печат. ВИДЕО| Шекеринска: Гласот за Николов е глас за поддршка за… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Почетокот на 45. МОТ го означи премиерата на претставата „Универзална во пламен – трагедија во шест декади“, копродукција на МОТ и на Факултет за работи што не се учат, на 24 ноември во Универзална сала. Станува збор за перформанс-есеј за Жан Кокто во прошетка низ скопските улици, за поетот што… The post 45. Млад отворен театар: Театар на изолација доминира на виртуелната сцена appeared first on Слободен печат. 45. Млад отворен театар: Театар на изолација доминира на виртуелната сцена was… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Српскиот претседател Александар Вучиќ при посетата на Ниш, одговарајќи на критиките од стручњаците дека здравствениот систем може во секој момент да крахира, направи споредба на Србија и Македонија и рече дека вкупниот број на починати од Ковид-19 е поголем а се работи за многу помала земја.Тој забележа дека Северна Македонија, која е помала од Србија, има повеќе смртни случаи, како и БиХ, која, како што вели, има 1.000 смртни случаи повеќе, а како што вели спрскиот претседател, е повеќе од… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Source: Faktor.mk
Полицијата го утврди идентитетот на 17 навивачи кои вчера учествуваа во масовна тепачка во Штип пред натпреварот Брегалница – Тиквеш, а двајца се уапсени откако со тврд предмет и пиротехничко средство нападнаа и повредија полицаец.„На 28.11.2020 околу 13.20 часот на ул. „Борис Кидрич“ и ул.„Партизанска“, кај кружниот тек во Штип, дошло до нарушување на јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу навивачките групи на ФК Брегалница од Штип и ФК Тиквеш од Кавадарци. Полициски службеници кои вршеле службени дејствија… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Source: Faktor.mk
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 44 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 469 лица сомнителни и потврдени за КОВИД -19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град.Во последното деноноќие, на интерните клиники имало вкупно 21 прием и тоа еден пациент бил хоспитализиран на Институтот за белодробни заболувања и ТБЦ, тројца во ковид центарот на Клиниката за Неврологија, шестмина болни се хоспитализрани на Клиниката за дерматовенерологија, еден на Клиниката за гастроентерохепатологија, тројца… Прочитај повеќе
Published on: 2020-11-29
Source: Faktor.mk
ВМРО-ДПМНЕ преку соопштение реагира на прес конференцијата на портпаролот и пратеник од СДСМ Костадин Костадинов. „Нека го праша Заев каква тајна соработка има и колку чини идентитетот кој го распродава. И ќе го потсетиме дека Костадинов преставува партија, чиј лидер има приватни бизниси во Бугарија. Заев за лична корист ја продава Македонија“, наведуваат од опозициската партија. СДСМ го прашува Мицкоски со кој соработува во Бугарија Костадинов денеска на прес конференција побара од претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски да кажел со… Прочитај повеќе