0

Живеете или само дишете?!

Постојат многу начини како да уништите еден народ и да скроите едно општество какво што вие сакате без да морате да војувате со тој народ. И ако мислите дека се лажам и дека македонскиот народ е непокорлив и како пиреј дозволете ми да ве уверувам дека уништувањето не значи само смрт и непостоење. Уништувањето значи и премолчување на неправдите, игнорирање...

0

За љубов на играта: Со кранови до поглед и поддршка на својот тим

Ништо не може да ги спречи најпосветените спортски фанови да ја поддржат својата сакана екипа во кој било спорт. Па така, во Полска, верни навивачи кои не можеа да ја следат моторциклистичката трка на своите фаворити поради состојбата и ограничувањата на натпреварите наметнати од вирусот корона, ги поддржаа своите екипи надвор од патеката. Натпреварот го следеа искачени на 21 кран...

0

МЗТ Скопје останува во АБА2 Лигата

Собранието на АБА лигата, кое се одржа на 16 јули 2020 година преку ЗООМ видео-врска, донесе одлука, дека во моментов, од суштинско значење е да се фокусира целата енергија на организација на сезоната 2020/21, односно имајќи ја предвид специфичната состојба предизвикана од пандемијата COVID-19, неодложно е воведување на протоколи и прилагодувања кон целокупната состојба. Оваа организација како и другите спортски...

0

Ќе се вратат ли навивачите на трибините?

Компанијата Пренетикс која стои зад програмата за тестирање Ковид-19 на фудбалерите во Премиер Лигата, вели дека развила систем што ќе им овозможи на навивачите наскоро да се вратат на стадионите. Оваа компанија исто така стои и зад низата тестирања за тимот на крикет при што според нив системот што го развиле претставува еден вид на „дигитален здравствен пасош“, односно системот...

Уште една година договор за Феми Олуџоби во МЗТ 0

Уште една година договор за Феми Олуџоби во МЗТ

Американецот Феми Олуџоби (206 см) според извори од МЗТ потпиша нов едногодишен договор, при што постои можност самиот договор да биде продолжен за уште една сезона. Американецот кој игра крило центар во МЗТ Аеродром во Македонија дојде во февруари годинава 2020 и иако немаше многу можност за игра поради пандемијата сепак покажа достоен квалитет според МЗТ за да биде дел...

0

Колку вреди нашиот живот?

Ти се чини дека еден миг не може да стори многу нешта. Не е возможно до толку нештата да се променат во еден миг. А веќе наредниот сфаќаш дека еден миг може да стане вечност и токму тој миг да ти го запре засекогаш целиот живот.  Колку вреди нашиот живот?  Животот на нашите деца? Имаат ли иста цена животите на...

0

Животот е да го живееш!

Животот е како река. Река со помалку или повеќе вода која не запира. Ако скокнете во реката на животот знаете ли каде сакате да завршите или сте фатени од матрицата на тековните настани, предизвици и стравови па немате контрола и дозволувате реката то ест животот да ве влече се додека еден ден не се разбудите и сфатите дека е премногу...

language 0

А што е народот, ако го изгуби јазикот?

За зборот ми е. За думата, за јазикот наш насушен! Еден непознат автор од 12-от век рекол: „А што е народот, ако го изгуби јазикот, земјата, душата?  Два народа мило мое, можат да се тепаат и да се мират. Два јазика, никогаш не можат да се смират. Исчезна еден јазик, исчезна еден народ. После изгубен јазик, нема народ. Во „треската“...

0

Предизборна недела на мени!

Уште еден понеделник. Дошол крај на месец, а богами сфаќам дека дошло и лето. Додека се тегнам и се мислам кој крај да го фатам, си викам сам на себе: Дај,бе, Булеварко..опушти се….нема што да се секираш границите ги отворија. Сега додуша за влез само али ние од увек сме биле познати по македонската гостопримливост – секој може да ти...

0

10 Акава модели на Корона моменти

Акава Модел #1= Границите се отвораат Кога Комисијата за заразни болести ќе даде „разумен предлог“ да ги отвори границите без тестови и изолација врз основа на 180 број на заболени на ден, исцрпени доктори, претрупани болници, а Владата ќе го усвои, дека сфатиле оти мора да научиме да живееме со вирусот. Комисијата ќе негира дека дала таков предлог, па Министерство...