Category: Спортски приказни

НЛБ на дресовите на РК Вардар 0

НЛБ на дресовите на РК Вардар

Една од нашите најголеми банки НЛБ Банка и двократниот, а воедно и актуелен шампион на Европа и повеќекратен освојувач на македонската ракометна Супер лига и на Mакедонскиот супер куп,„РК Вардар 1961“ склучија договор за спонзорство за тековната спортската сезона 2020/2021. Ова партнерство ќе го донесе логото на НЛБ Банка на дресовите на европскиот ракометен шампион кој и годинава ќе се...

Вардар го преживеа Нексе и ќе игра на Ф4 во СЕХА! 0

Вардар го преживеа Нексе и ќе игра на Ф4 во СЕХА!

Вардар ја преживеа драмата со Нексе и ќе игра на Ф4-турнирот во СЕХА. Најтрофејниот клуб во регионалното натпреварување загуби од хрватскиот тим (25-26), но поради победата во Нашице од еден гол и повеќе постигнати погодоци, дојде до позиција да игра за титулата. „Црвено-црните“ очекуваа на домашен терен далеку полесно да ја одбранат предноста од еден гол која ја стекнаа во Нашице, меѓутоа,...

Хорват: За Вардар не треба да се трошат зборови, колку е послаб – толку е поопасен! 0

Хорват: За Вардар не треба да се трошат зборови, колку е послаб – толку е поопасен!

По пауза од шест месеци СЕХА лигата им се враќа на натпреварите и утре ќе го даде последниот патник на „фајнал-фор“ турнирот во Задар. Вардар и Нексе ќе се борат за последната виза за Хрватска, а македонскиот шампион има минимална позитива од првиот натпревар од 30-31. Сепак, со оглед на долгата пауза утре во „Јане Сандански“ се очекува неизвесен натпревар, а стратегот на Нексе, Хрвоје...

0

За љубов на играта: Со кранови до поглед и поддршка на својот тим

Ништо не може да ги спречи најпосветените спортски фанови да ја поддржат својата сакана екипа во кој било спорт. Па така, во Полска, верни навивачи кои не можеа да ја следат моторциклистичката трка на своите фаворити поради состојбата и ограничувањата на натпреварите наметнати од вирусот корона, ги поддржаа своите екипи надвор од патеката. Натпреварот го следеа искачени на 21 кран...

0

МЗТ Скопје останува во АБА2 Лигата

Собранието на АБА лигата, кое се одржа на 16 јули 2020 година преку ЗООМ видео-врска, донесе одлука, дека во моментов, од суштинско значење е да се фокусира целата енергија на организација на сезоната 2020/21, односно имајќи ја предвид специфичната состојба предизвикана од пандемијата COVID-19, неодложно е воведување на протоколи и прилагодувања кон целокупната состојба. Оваа организација како и другите спортски...

0

Ќе се вратат ли навивачите на трибините?

Компанијата Пренетикс која стои зад програмата за тестирање Ковид-19 на фудбалерите во Премиер Лигата, вели дека развила систем што ќе им овозможи на навивачите наскоро да се вратат на стадионите. Оваа компанија исто така стои и зад низата тестирања за тимот на крикет при што според нив системот што го развиле претставува еден вид на „дигитален здравствен пасош“, односно системот...

Уште една година договор за Феми Олуџоби во МЗТ 0

Уште една година договор за Феми Олуџоби во МЗТ

Американецот Феми Олуџоби (206 см) според извори од МЗТ потпиша нов едногодишен договор, при што постои можност самиот договор да биде продолжен за уште една сезона. Американецот кој игра крило центар во МЗТ Аеродром во Македонија дојде во февруари годинава 2020 и иако немаше многу можност за игра поради пандемијата сепак покажа достоен квалитет според МЗТ за да биде дел...

0

Битола на апарати: Зарабец во Вардар

28 годишниот централен бек, довчерашен играч на германскиот гигант THW Kiel и репрезентативец на Словенија, Миха Зарабец, ќе го пополни и второто празно место на позицијата централен бек, во редовите на европскиот, балканскиот и македонски ракометен шампион РК Вардар. Како што дознаваме освен Зарабец, Вардар е пред потпис со уште еден играч на левата бековска позиција со што трансфер листата и...

Ante Gadza 0

Црвено-Црните со нов член: Анте Гаџа!

По Златко Хорват, кој потпиша за РК Металург и Стипе Мандалиниќ за Еурофарм, македонските ракометни тимови според хрватските медиуми се чини дека тргнале на “шопинг“ по хрватски ракометари. Најнов на листата е Анте Гаџа, досегашен играч на ППД Загреб. Според изјавата на Михајло Михајловски за СПОРТМЕДИА , Анте Гаџа е најновиот член на Вардар, и тоа со договор на две...

gambling 0

Дали некогаш сте размислувале за Интернет Коцкањето?

Со пазар вреден над 48 милијарди американски долари, коцкањето преку Интернет се искачува на скалата на генерирање на приходи многу побрзо отколку што многу луѓе предвидуваат.  Човечката склоност да се коцка ја поттикнува потребата да се отворат нови платформи кои ќе ја задоволат оваа потреба и тоа без да морате да го напуштите вашиот дом. Се чини идеално за ова...