Category: Политика

0

Во пакт со ѓаволот!

Општо позната е онаа, како ќе дојдеш на власт, така и ќе владееш. Кога уцените ќе бидат алатка за да се доџапаш до власта, истите тие ќе ти бидат и алатка за да ја завршиш. Затоа што безидејноста е втемелена во тимот кој на јуриш и ја претставија на јавноста таканаречената вистина за Македонија. А што дозна народот од таа...

0

Неприфатлив чин на цензура или забрана на профил поради ризик од насилство?!

САД – Во петокот на 8 јануари, Твитер трајно му го забрани пристапот на Доналд Трамп до оваа социјална мрежа „поради ризик од понатамошно поттикнување насилство“. Ова се случи откако Твитер претходно времено му го суспендираше профилот на Трамп на 12 часа поради “кршење на нивните правила“. За кои правила станува збор јасно не кажаа. Со одлуката на Твитер на...

0

За Македонските работи да бидат појасни!

ВМРО како континуитет непрекинат од 1893 до денес. И на најдобрите историчари и експерти им е тешко да ги објаснат контиуираните процеси на организацијата од својте почетоци до денес но еве нај скратено ќе пробам да ги опишам барем лидерите и конгресите на организацијата. Кога се мисли на ВМРО се мисли и на континуитет на организацијата што го влече од...

Фамозниот Нефи Усеини сам се пријавил во затвор 0

Фамозниот Нефи Усеини сам се пријавил во затвор

Нефи Усени, советникот на ДУИ во Општина Охрид по кого беше издаден налог за приведување, денеска сам се пријавил на органите на власта. Против Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим како осомничени сторители на кривични дела „насилство“ и „неовластено држење на оружје или распрскувачки матeријали“ беа поднесени кривични пријави, а двајцата шест дена беа недостапни на органите на прогонот. Двајцата...

0

Македонски поделби и раскол

Дали е можно во нашата Македонија човек да прдне или да се помоча а да не добие партиска или друга етикета по начинот на кој прднал или се помочал?Јас мислам дека тоа е во доменот на невозможното. Кај нас делби и етикети фрштат како ,,Добар ден“. Отсекогаш ги имало, ги има и ќе ги има. А ми се чини дека...

0

Ќе каже ли некој дека нешто во оваа држава не штима?!

Ќе каже ли сега некој конечно дека нешто во оваа држава не штима? Дали видовте до каде не доведоа политиканството и партизираната држава? Наместо да биде државата сервис на своите граѓани, ова е држава сервис на своето гласачко стадо. Па прогледувавме низ прсти на литии, ифтари, собиранки, протести на улици и мешање на градоначалник во работа на полицијата зошто нели,...

liceto na pravdata 1 0

Лицето на правдата во Северна!

Текстот е од архивите на авторот на Фејсбук страницата на Приказни од Булеварот! Лицето на правдата во Северна! Синоним за убиена надеж, за убиен правен систем, за луѓе без образ кои живеат со надеж дека ќе бидат спасени и од нас совесните, преку заборав! Зошто ништо друго нема да ги допре! Да ги санкционира! Лицето на една држава каде поради корупција,...

zname 0

Во Името на Татковината?!

Имав само 21 години, кога во 2001 година застанав добороволно на браникот на татковината. Заедно со илјадници мои врсници. Тогаш сметав дека извршувам некоја света задача, продолжувајќи го аманетот на генерации Македонци кои ја натопија оваа земја со својата врела и младешка крв. Во името на татковината нели? Млад војник. Дете.  Денес пишувајќи го овој текст осеќам дека сум се...

handshake 0

Сите Ние сме еднакви ама „Политичарите“ се поеднакви од нас!

Владата одлучи! Владини функционери не може да фатат Корона у странство и затоа за нив нема потреба од Карантин коа ќе се шетаат по белиот свет….. Исто така се укинува трошењето на нивниот мандат со нешетање по светот. Одлучи Владата!!! Владата одлучи! Да се укинат сите мерки оти никој не ги почитувал, а бројот на заболени расте! Седевме во карантин...

Ние сме лудаци 0

Ние сме лудаци што ве слушаме!

Текстот е изваден од архивите на блогот приказни од булеварот! Ние сме лудаци… Ние сме лудаци,што ве слушаме се уште вас! Што ги слушаме вашите прес лакрдии! Махери по импровизација. Монти Пајтонци! Ги гледам сега ова политичариве во Македонија од двете страни кои везат за договорот за добрососедство со Бугарија… Ги гледам Антонио, Илчо Димовски….и си викам… Уф! Ние сме...