0

Во пакт со ѓаволот!

Општо позната е онаа, како ќе дојдеш на власт, така и ќе владееш. Кога уцените ќе бидат алатка за да се доџапаш до власта, истите тие ќе ти бидат и алатка за да ја завршиш. Затоа што безидејноста е втемелена во тимот кој на јуриш и ја претставија на јавноста таканаречената вистина за Македонија. А што дозна народот од таа...

0

Неприфатлив чин на цензура или забрана на профил поради ризик од насилство?!

САД – Во петокот на 8 јануари, Твитер трајно му го забрани пристапот на Доналд Трамп до оваа социјална мрежа „поради ризик од понатамошно поттикнување насилство“. Ова се случи откако Твитер претходно времено му го суспендираше профилот на Трамп на 12 часа поради “кршење на нивните правила“. За кои правила станува збор јасно не кажаа. Со одлуката на Твитер на...

0

За Македонските работи да бидат појасни!

ВМРО како континуитет непрекинат од 1893 до денес. И на најдобрите историчари и експерти им е тешко да ги објаснат контиуираните процеси на организацијата од својте почетоци до денес но еве нај скратено ќе пробам да ги опишам барем лидерите и конгресите на организацијата. Кога се мисли на ВМРО се мисли и на континуитет на организацијата што го влече од...

0

Честит Ден на Независноста!

„Само здружени и со меѓусебна доверба ќе бидеме секаде и секогаш посилни. Историјата е еден отворен процес кој постојано се допишува. Ние, Македонците таа историја сакаме да ја пишуваме само со своето македонско писмо и само со својата македонска вистина. Слободата е наша прва икона и затоа не испуштајте ја од своите раце и од својата љубов. Таа не се...

0

Легендарните Санаториум со нова песна „Параноја“

Врти светот околу менеИзгрева сонце, во душа мракСенки ме гонат, бегам самСите против мене? …ДА ДА ДА!!!  Ова се стиховите со кои започнува новата песна со наслов „Параноја“ од македонскиот култен бенд Санаториум. Се чини дека „камбекот“ или враќањето на сцена, се случува во вистински момент и на задоволство на нивните фанови и публика. А фановите не се разочарни од...

НЛБ на дресовите на РК Вардар 0

НЛБ на дресовите на РК Вардар

Една од нашите најголеми банки НЛБ Банка и двократниот, а воедно и актуелен шампион на Европа и повеќекратен освојувач на македонската ракометна Супер лига и на Mакедонскиот супер куп,„РК Вардар 1961“ склучија договор за спонзорство за тековната спортската сезона 2020/2021. Ова партнерство ќе го донесе логото на НЛБ Банка на дресовите на европскиот ракометен шампион кој и годинава ќе се...

Вардар го преживеа Нексе и ќе игра на Ф4 во СЕХА! 0

Вардар го преживеа Нексе и ќе игра на Ф4 во СЕХА!

Вардар ја преживеа драмата со Нексе и ќе игра на Ф4-турнирот во СЕХА. Најтрофејниот клуб во регионалното натпреварување загуби од хрватскиот тим (25-26), но поради победата во Нашице од еден гол и повеќе постигнати погодоци, дојде до позиција да игра за титулата. „Црвено-црните“ очекуваа на домашен терен далеку полесно да ја одбранат предноста од еден гол која ја стекнаа во Нашице, меѓутоа,...

Хорват: За Вардар не треба да се трошат зборови, колку е послаб – толку е поопасен! 0

Хорват: За Вардар не треба да се трошат зборови, колку е послаб – толку е поопасен!

По пауза од шест месеци СЕХА лигата им се враќа на натпреварите и утре ќе го даде последниот патник на „фајнал-фор“ турнирот во Задар. Вардар и Нексе ќе се борат за последната виза за Хрватска, а македонскиот шампион има минимална позитива од првиот натпревар од 30-31. Сепак, со оглед на долгата пауза утре во „Јане Сандански“ се очекува неизвесен натпревар, а стратегот на Нексе, Хрвоје...

Шилегов: Експанзијата на комарци се должи на влажниот август 0

Шилегов: Експанзијата на комарци се должи на влажниот август

Од понеделник ќе се врши терестрична дезинсекција на подрачјето на Скопје против возрасни форми на комарци, која ќе заврши најдоцна до петок, 4 септември. Прскањето од земја ќе се врши во периодот од 9 до 3 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, прскањето ќе се изврши првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат...

Фамозниот Нефи Усеини сам се пријавил во затвор 0

Фамозниот Нефи Усеини сам се пријавил во затвор

Нефи Усени, советникот на ДУИ во Општина Охрид по кого беше издаден налог за приведување, денеска сам се пријавил на органите на власта. Против Нефи Усеини и неговиот брат Ибраим како осомничени сторители на кривични дела „насилство“ и „неовластено држење на оружје или распрскувачки матeријали“ беа поднесени кривични пријави, а двајцата шест дена беа недостапни на органите на прогонот. Двајцата...